Samodzielne przygotowanie i malowanie ściany

Kiedy nosimy się z zamiarem pomalowania ścian, zwykle szukamy fachowca, który profesjonalnie się tym zajmie. Okazuje się jednak, że nie jest to takie trudne zajęcie i z powodzeniem można wykonać je samodzielnie. Zatem jak samemu pomalować ściany, aby uzyskać zamierzone efekty?

To proste! Zanim rozpoczniemy malowanie trzeba właściwie się do tego przygotować i zgromadzić akcesoria, które są niezbędne do malowania.  Odpowiednie narzędzia to podstawa. Profesjonalny malarz jest zawsze właściwie przygotowany do pracy i wyposażony w sprzęty, których będzie potrzebował podczas wykonywania prac malarskich. Nie inaczej będzie w przypadku samodzielnego malowania. Najlepiej udać się do najbliższego sklepu Bricoman, gdzie znajdziemy wszystkie, niezbędne narzędzia. Na pewno przydadzą się wałki do malowania o odpowiedniej długości włosa i kuwety, ułatwiające równomierne rozprowadzanie farby na wałku takie jak:

kliknij aby zobaczyć więcej

Gładkie powierzchnie malujemy wałkami z krótkim włosem, do chropowatych wybieramy te ze zdecydowania dłuższym. Warto również pokusić się na zakup teleskopu do wałka, dzięki któremu malowanie sufitu nie będzie zbyt kłopotliwe. Przydadzą się też różnej wielkości pędzle, szczególnie do pomalowania miejsc trudno dostępnych, wymagających dużej precyzji działania. Nie można również zapominać o zabezpieczeniu podłogi i ewentualnych sprzętów znajdujących się w mieszkaniu przed zabrudzeniem farbą. Folia i taśma malarska to artykuły, w które koniecznie należy się zaopatrzyć przed rozpoczęciem prac malarskich. Na pewno przyda się też kombinezon do malowania i nakrycie na głowę, które skutecznie ochronią własną odzież, twarz i włosy przed zabrudzeniem. Kiedy wszystkie niezbędne sprzęty są już zgromadzone, czas na rozpoczęcie pierwszego etapu pracy.

Właściwe przygotowanie ściany do malowania

Odpowiednio przygotowana do malowania ściana znacząco ułatwia jej pomalowanie. Właściwe przygotowanie powierzchni, którą zamierzamy pomalować, sprawi, że prace malarskie będą przebiegały bez problemów, a ich rezultatem będzie równo i dokładnie umalowana ściana. O czego zatem zacząć, aby uzyskać oczekiwany efekt. W pierwszej kolejności należy sprawdzić gładkość ściany. Wystarczy dłonią przejechać po przeznaczonej do malowania powierzchni. Ten prosty test da nam wiele wskazówek, jakie zabiegi i narzędzia malarskie będą potrzebne. Jeśli pigment znajdujący się na ścianie brudzi, na pewno konieczne będzie zagruntowanie ściany odpowiednim środkiem gruntującym. Jeśli jednak nie pozostawia śladów na dłoni, wystarczy dobrze odtłuścić ścianę mydłem malarskim.

Niezwykle ważną rzeczą jest wyrównanie wszelkich nierówności znajdujących się na powierzchni ściany, a także usunięcie widocznych pęknięć i ubytków tynku. Najlepiej do tego celu sprawdza się gips, którym łatwo uzupełnić ubytki i nieefektowne pęknięcia tynku. Należy jednak pamiętać, że tego typu zabiegi trzeba wykonywać dokładnie i z dużą precyzją. Przygotowując ścianę do malowania, należy również dokładnie usunąć starą farbę z miejsc, w których się ona nie trzyma. Najlepiej użyć do tego szpachelki, a powstały ubytek zaszpachlować gipsem i wyszlifować po wyschnięciu drobnym papierem ściernym. Wyrównywanie powierzchni, usuwanie pęknięć i ubytków jest zajęciem pracochłonnym, ale od jakości wykonania prac zależy efekt, jaki uzyskamy. Kiedy wszystkie ściany są już odpowiednio przygotowane, można rozpocząć prace malarskie.

Malowanie ścian – jaka technika sprawdzi się najlepiej ? Przystępując do malowania, należy raz jeszcze dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Znajdziemy tam szczegółowe informacje, jakiej temperatury i wilgotności powietrza wymaga farba, którą zamierzamy użyć i dostosować warunki panujące w mieszkaniu do tych wskazówek. Kiedy mamy już optymalne parametry, możemy zacząć malowanie.

Profesjonaliści zaczynają malować ściany od sufitu i najlepiej stosować właśnie taką technikę. Co więcej, malowanie zawsze wykonujemy zgodnie z kierunkiem padania światła w pomieszczeniu. Tego typu zabieg pozwoli skutecznie ukryć ewentualne niedociągnięcia i powstające podczas malowania smugi. Kiedy powierzchnie ścian są już umalowane, wystarczy jeszcze pomalować narożniki i trudno dostępne elementy, między innymi powierzchnie wokół gniazd elektrycznych, drzwi oraz okien i cieszyć się z uzyskanego efektu.

89944898858988689887899458994689890
preload image 1preload image 2preload image 3preload image 4preload image 5preload image 6preload image 7preload image 8preload image 9preload image 10preload image 11preload image 12preload image 13preload image 14preload image 15preload image 16preload image 17preload image 18preload image 19preload image 20preload image 21preload image 22preload image 23preload image 24preload image 25preload image 26preload image 27preload image 28preload image 29preload image 30preload image 31preload image 32preload image 33preload image 34preload image 35preload image 36preload image 37preload image 38preload image 39preload image 40preload image 41preload image 42preload image 43preload image 44preload image 45preload image 46preload image 47preload image 48preload image 49preload image 50preload image 51preload image 52preload image 53preload image 54preload image 55preload image 56preload image 57preload image 58preload image 59preload image 60preload image 61preload image 62preload Themeimage 0preload Themeimage 1preload Themeimage 2preload Themeimage 3preload Themeimage 4preload Themeimage 5preload Themeimage 6preload Themeimage 7preload Themeimage 8preload Themeimage 9preload Themeimage 10preload Themeimage 11preload Themeimage 12preload Themeimage 13preload Themeimage 14preload Themeimage 15preload Themeimage 16preload Themeimage 17preload Themeimage 18preload Themeimage 19preload Themeimage 20preload Themeimage 21preload Themeimage 22preload Themeimage 23preload Themeimage 24preload Themeimage 25preload Themeimage 26preload Themeimage 27preload Themeimage 28
Please confirm
No
Yes
Information
Ok
PreviousNextHide preview images
Close webpage preview
Loading preview ...
Upload photoUpload pdf
Loading preview ...
Preview of your uploaded imageCancel image upload
Preview Comment
Close comment preview

Brak komentarzy